Področje šolanja psov in vodnikov
Sistem šolanja psov in vodnikov temelji na teritorialni razdelitvi KZS in poteka v matičnih kinoloških društvih, strokovno pa celotni sistem vodi in usmerja vodi Komisija za reševalne pse pri KZS.
Praktično šolanje psov poteka po več stopenjskem sistemu 2-3 x tedensko, na zimskem in letnem taboru in ob skupni vadbi enot z ustrezno usposobljenimi inštruktorji.
Do najvišje stopnje izurjenosti (v MERP ali SIP) reševalni team potrebuje 2 – 3 leta dela.
Izobraževanje vodnikov
Vodniki se teoretično izobražujejo v IC URSZR na Igu in VOC GPU v Gotenici.
Predavanja zajemajo:
- Potresne nevarnost in poznavanje nevarnosti v ruševinah;
- Poznavanje nevarnosti v gorah poleti in pozimi;
- Prvo pomoč ponesrečencu;
- Prvo pomoč psu;
- Osnove orientacije in uporabe GPS;
- Uporabo radijskih zvez ZA-RE;
- Uporabo vrvi in vrvne tehnike,
- ter transport vodnika in psa s helikopterjem.
Na koncu ciklusa predavanj vodniki opravljajo tudi preizkus znanja iz prej navedenih tematik.
Opravljanje izpitov in razporejanje po uspešnosti
V predpisani starosti psa (18, 20 mesecev mesecev) lahko reševalni team v skladu z Mednarodnim izpitnim pravilnikom FCI – IRO, pred verificiranimi sodniki, opravlja preskus usposobljenosti na prvi ali drugi stopnji težavnosti.
Uspešne reševalne teame se nato razvršča glede na stopnjo izpita in uspešnost v:
- območne enote za iskanje zasutih v ruševinah in iskanje pogrešancev
- v državno enoto za iskanje pogrešancev na terenu (SIP)
- v mobilno državno enoto za iskanje zasutih v ruševinah (MERP)
- v državno enoto za hitre intervencije v tujini (EHI) na podlagi preizkušnje URSZR
- v mednarodno organizacijo reševalnih psov IRO pa se uvrstijo vodniki in psi, ki uspešno opravijo t.i. Mission Readiness Test.
MERP
Mobilna enota reševalnih psov – MERP je usposobljena za reševalne akcije doma in v tujini. Šteje 20 reševalnih teamov. Je povsem avtonomna, ustrezno opremljena, z lastnim zdravnikom in veterinarjem. Moštvo v enoti se vsako leto obnavlja z vodniki, ki so na letni preizkušnji pokazali ustrezno usposobljenost in se uvrstili najvišje. Iz članov MERP se sestavlja tudi Državna enota za hitre intervencije (EHI) pri Upravi za zaščito in reševanje RS.
Razvrstitev vodnikov in psov – SIP
Vodniki s psi za iskanje pogrešancev so razvrščeni v področne (regijske) skupine za iskanje – SIP in pokrivajo vse slovenske regije. Alarmiranje poteka preko policijskega OKC in nato preko Regijskih centrov za obveščanje (tel. 112 ). Vodniki so opremljeni s pozivniki osebnega klica (pagerji) in ročnimi radijskimi postajami, ki delujejo v sistemu ZA-RE. Komuniciranje na terenu med iskalci poteka v sodelovanju s policisti in ostalimi občani .
Letno vodniki razvrščeni v skupino za iskanje pogrešancev (SIP) sodelujejo na 40 – 50 iskalnih akcijah. Trend iskalnih akcij se vsako leto še povečuje.